Özgeçmişim

 

Bülent

 

1955 yılında Akhisar’da doğdum. İzmir Atatürk Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdim. Aynı üniversitede master yaptım. Daha sonra rüyalarımın şehri olan Viyana'ya giderek Viyana Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldum. 1975 yılında ikinc kez kurulan Türkiye İşçi Partisi'nde sosyalizm için mücadele etim. Sırasıyla, T.C Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü (şu anda TÜİK), PİAR (şu anda TNS ) ve Ajans ADA’da (şu anda LOWE) istatistikçi, araştırmacı ve yönetici olarak çalıştım. Türkiye Araştırmacılar Derneği’nde (kısaca TÜAD) iki dönem başkanlık, iki dönem de yönetim kurulu üyeliği yaptım.  ESOMAR (Dünya Araştırma Profesyonelleri Derneği) üyesiyim. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde araştırma teknikleri üzerine lisans ve doktora düzeyinde dersler verdim, öğrenci ve araştırmacı yetiştirdim.

Halen, eşim Ayşen Gündoğmuş ve meslektaşım Mehmet Aktulga’yla birlikte, 1988 yılında eşimle kurduğumuz Yöntem Araştırma Danışmanlık Ltd. Şti’ni yönetiyorum ve TÜAD’da etik kurul üyeliği yapıyorum.

Araştırmaya bakışımın arkasında merak yatar. Ortalamalardan sapmalar üzerine düşünmenin her zaman verimli olduğunu ilke edinmişimdir. Çünkü bilginin sınırlarında ancak bu anlayışla yürüyebileceğimizi düşünüyorum.

Son zamanlarda, kaos ve karmaşık evrilen sistemler üzerine fikir jimnastiği yapıyor, ortaokul ve lise yıllarımda okuduğum ya da okuyamadığım klasik romancıları tekrar tekrar okuyorum.

 

 

, , , , , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Özgeçmişim

 • Burcin Bakkaloğlu dedi ki:

  Bülent Bey;

  Sizin bir sosyalist olduğunuzu daha yeni öğrendim. Yanılmıyorsam 4 yıl aynı kurulda yer aldık ve o zaman sizin sosyalist olduğunuzu anlayamamışım… Ya da yoksa unuttum mu?
  Neyse, Montreal den sevgiler. Ben artık burada olacağım sanırım bir süre…

  • bulentgundogmus dedi ki:

   Unutmuş olmalısın Burçin, ya da işten güçten çok fazla konuşamadık herhalde.Yoksa ben hep sosyalistim. Montreal çok güzel bir şehir. Bir ESOMAR Kongresi’nde oradaydım. Kardeşim Kanada’da (Guelph) yaşıyor. Yaklaşık 3 hafta dolaşmış, çok güzel vakit geçirmiştim.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.